Služby na dálku

ON-LINE VYHLEDÁVÁNÍ VE FONDU KNIHOVNY MĚSTA MLADÁ BOLESLAV

Katalog může používat jak registrovaný čtenář, tak náhodný zájemce.

Přihlášený čtenář může vyhledávat, požadované dokumenty si zarezervovat, případně uložit do své elektronické schránky a při některém z dalších připojení s těmito údaji pracovat.

Náhodný zájemce může záznamy prohlížet, ale nemůže si dokument zarezervovat.

 • v základním vyhledávání je možné zadat jakoukoliv identifikační informaci o hledaném dokumentu (např. autora, slovo z názvu, klíčové slovo, vydavatele apod.)
 • přesnější vyhledávání je možné přes záložku jednoduché vyhledávání nebo rozšířené vyhledávání
 • je možné hledat knihy, periodika, zvukové knihy, mapy, brožury, stolní hry a hudebniny v jednotlivých databázích nebo v celém katalogu najednou
 • prostřednictvím katalogu Knihovny města Mladá Boleslav je možné vyhledávat nejen dokumenty z fondu Knihovny města Mladá Boleslav, ale také v databázích Jednotná informační brána, Souborný katalog ČR, World Cat, Amazon a Google Books

PTEJTE SE KNIHOVNY

Služba, kterou v České republice garantuje Národní knihovna.

 • odpoví na Vaše stručné a konkrétní dotazy krátkým seznamem knih, časopisů, webových stránek (do pěti záznamů); pokud je to možné, pošle Vám faktickou odpověď
 • odpověď obdržíte do 48 hodin (v pracovních dnech); v případě obtížných dotazů s Vámi dohodneme nejbližší možný termín dodání odpovědi
 • jde o službu mezinárodní, za Českou republiku ji garantuje Národní knihovna České republiky
 • více informací naleznete na stránkách ptejteseknihovny.cz

PŮJČOVÁNÍ E-KNIH A E-AUDIO

Službu zajišťuje Knihovna města Mladá Boleslav ve spolupráci s portálem Palmknihy.

Registrovaný čtenář si může půjčovat eKnihy a eAudio on-line dle ceníku. Propojením s portálem Palmknihy.cz jsou k zapůjčení stovky titulů eKnih a eAudio včetně novinek a bestselerů E-výpůjčky jsou dostupné z katalogu knihovny.

 • eKnihy a eAudio lze číst/poslouchat na mobilních zařízeních (tabletech, chytrých telefonech apod.) s operačními systémy Android (verze 4.4 a vyšší) a iOS (verze 11 a vyšší) pomocí aplikace Palmknihy pro Android 5 a vyšší popř. pro Android 4.4 a starší čtečky nebo iOS.
 • Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se eVýpůjčka automaticky znepřístupní, výpůjčku není možné zkrátit. Nevztahuje se na ni proto pokuta z prodlení, výpůjčka sama zmizí z vašeho zařízení.
 • Je možné vypůjčit si současně maximálně 3 elektronické výpůjčky v libovolné kombinaci eKnih nebo eAudio..
 • Kromě možnosti eVýpůjčky byly některé záznamy knih v katalogu obohaceny o možnost prolistovat si ukázku daného titulu v PDF.

Co je třeba před realizací eVýpůjčky

 1. Musíte být registrovaným čtenářem knihovny.
 2. Musíte mít ve svém uživatelském kontě v knihovně zadaný email. Můžete ho zadat u knihovníka v knihovně nebo přes web po přihlášení do svého účtu v on-line katalogu Portaro. Jako přihlašovací údaje použijte: vaše příjmení (příjmení včetně diakritiky) a čárový kód (kód najdete na vaší legitimaci, uvádějte bez mezer), pokud jste si jej již nezměnil/a.
 3. Stáhněte si aplikaci Palmknihy do svého zařízení. Je k dispozici ke stažení zdarma na Google Play pro Android nebo přes App store pro iOS

Jak si půjčit eKnihu nebo eAudio

 1. Přihlaste se do svého čtenářského konta v knihovně ( příjmení včetně diakritiky + č. legitimace).
 2. Zadejte titul knihy. Klikněte na tlačítko „možnosti vypůjčení“.
 3. V aplikaci Palmknihy najdete eKnihu v sekci “Moje e-knihy”, eAudio v sekci “Moje audioknihy” a můžete číst/poslouchat.
 4. Výpůjčka eKnihy i eAudio je zobrazena v kontě čtenáře v knihovně.

DÍLA NEDOSTUPNÁ NA TRHU (DNNT)

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Knihovny města Mladá Boleslav. Je zakázáno stahování a tisk dokumentů. Porušení tohoto zákazu bude vnímáno jako porušení autorského zákona a bude důvodem k pozastavení poskytování služeb a případně i sankcím.

Podmínky pro využívání služby NDK DNNT

Národní digitální knihovna – DNNT > VSTOUPIT

Co jsou to díla nedostupná na trhu

Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů nedostupných na trhu (knih, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2002. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2012.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.