Služby na dálku

ON-LINE VYHLEDÁVÁNÍ VE FONDU KNIHOVNY MĚSTA MLADÁ BOLESLAV

Katalog může používat jak registrovaný čtenář, tak náhodný zájemce.

Přihlášený čtenář může vyhledávat, požadované dokumenty si zarezervovat, případně uložit do své elektronické schránky a při některém z dalších připojení s těmito údaji pracovat.

Náhodný zájemce může záznamy prohlížet, ale nemůže si dokument zarezervovat.

 • v základním vyhledávání je možné zadat jakoukoliv identifikační informaci o hledaném dokumentu (např. autora, slovo z názvu, klíčové slovo, vydavatele apod.)
 • přesnější vyhledávání je možné přes záložku jednoduché vyhledávání nebo rozšířené vyhledávání
 • je možné hledat knihy, periodika, zvukové knihy, mapy, brožury, stolní hry a hudebniny v jednotlivých databázích nebo v celém katalogu najednou
 • prostřednictvím katalogu Knihovny města Mladá Boleslav je možné vyhledávat nejen dokumenty z fondu Knihovny města Mladá Boleslav, ale také v databázích Jednotná informační brána, Souborný katalog ČR, World Cat, Amazon a Google Books

PTEJTE SE KNIHOVNY

Služba, kterou v České republice garantuje Národní knihovna.

 • odpoví na Vaše stručné a konkrétní dotazy krátkým seznamem knih, časopisů, webových stránek (do pěti záznamů); pokud je to možné, pošle Vám faktickou odpověď
 • odpověď obdržíte do 48 hodin (v pracovních dnech); v případě obtížných dotazů s Vámi dohodneme nejbližší možný termín dodání odpovědi
 • jde o službu mezinárodní, za Českou republiku ji garantuje Národní knihovna České republiky
 • více informací naleznete na stránkách ptejteseknihovny.cz

PŮJČOVÁNÍ E-KNIH 

Službu zajišťuje Knihovna města Mladá Boleslav ve spolupráci s portálem Palmknihy (eReading) za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Registrovaný čtenář si může půjčovat e-knihy ze současné produkce českých nakladatelů on-line. Propojením s portálem Palmknihy.cz (eReading.cz) jsou k zapůjčení stovky titulů e-knih včetně novinek a bestselerů od Stoletého staříka a Analfabetky od J.Jonassona až po Gertu Schnirch od Kateřiny Tučkové. E-knihy jsou dostupné z katalogu knihovny.

Služba je registrovaným čtenářům Knihovny města Mladá Boleslav poskytována zdarma.

 • E-knihy lze číst na čtečkách Palmknihy (eReading), telefonech a tabletech s operačním systémem Android a iOS pomocí aplikace Palmknihy (příp.eReading), nikoli na PC.
 • Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní, výpůjčku není možné zkrátit. Nevztahuje se na ni proto pokuta z prodlení, výpůjčka sama zmizí z vašeho zařízení.
 • Je možné vypůjčit si 1 titul na 31 dnů.
 • Kromě možnosti e-výpůjčky byly některé záznamy knih v katalogu obohaceny o možnost prolistovat si ukázku daného titulu v PDF.

Co je třeba před realizací e-výpůjčky

 1. Musíte být registrovaným čtenářem knihovny.
 2. Musíte mít ve svém uživatelském kontě v knihovně zadaný email. Můžete ho zadat u knihovníka v knihovně nebo přes web po přihlášení do svého účtu v on-line katalogu Portaro.
 3. Jako přihlašovací údaje použijte: vaše příjmení (příjmení včetně diakritiky) a čárový kód (kód najdete na vaší legitimaci, uvádějte bez mezer), pokud jste si jej již nezměnil/a. Musíte mít účet na Palmknihy.cz  se stejným emailem, který je uveden ve vašem účtu v knihovně.
 4. Zaregistrujte se na www.palmknihy.cz stejným e-mailem, který máte zadán v kontě čtenáře v knihovně.
 5. Stáhněte si aplikaci eReading do čtecího zařízení. Je k dispozici ke stažení zdarma na Google Play pro Android nebo přes App store pro iOS

Jak si půjčit e-knihu

 1. Přihlaste se do svého čtenářského konta v knihovně ( příjmení včetně diakritiky + č. legitimace).
 2. Zadejte titul knihy. Klikněte na tlačítko „vypůjčit e-knihu“. (U titulů, které jsou k dispozici zároveň jako papírová kniha i jako e-kniha na tlačítko „možnosti vypůjčení“)
 3. V aplikaci eReading zvolte sekci “ONLINE” a vyplňte vaše přihlašovací údaje, které jste uvedli při registraci do portálu www.palmknihy.cz. Kliknutím na obálku stáhnete e-knihu ze sekce “ONLINE” do “Místní” a můžete číst.
 4. Výpůjčka e-knihy je zobrazena v kontě čtenáře v knihovně.

Doporučujeme

Před vlastní objednávkou e-knih z katalogu knihovny se nejprve zaregistrujte na Palmknihy.cz a nainstalujte si softwarovou aplikaci na své čtecí zařízení, čímž si připravíte vše potřebné k e-čtení. Dále si knihy jednoduše půjčujte přes katalog Knihovny města Mladá Boleslav.