Týden knihoven 2021

16.9.2021

Knihovna města Mladá Boleslav se každoročně zapojuje do celostátní akce s názvem Týden knihoven, která probíhá vždy v prvním říjnovém týdnu. Týden knihoven je vyhlašován  profesní organizací SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků). Cílem aktivit pořádaných při této příležitosti je propagace čtení, čtenářství, knih a knihoven, připomenutí významu čtení pro život a rozvoj člověka a nabídka atraktivního využití volného času. Letošním tématem Týdne knihoven, který začíná v pondělí 4. října, je udržitelnost.

V oddělení pro dospělé čtenáře bude během celého měsíce října připraven výběr knih na téma minimalismu, bezodpadové domácnosti a ekologie. V oddělení pro děti bude k dispozici výběr knížek na téma zero-waste pro děti, ekologie a ochrany přírody. Na děti bude čekat spousta inspirace na vyrábění ze starých knížek a časopisů, ukázka up-cyklovaných výrobků, k dispozici budou recyklované piškvorky, menší děti si mohou procvičit správné třídění odpadu, starší děti se mohou zapojit do tvorby společné koláže.

V Týdnu knihoven bude probíhat akce určená studentům 1. ročníků středních škol a učilišť. Pro snadnější vstup do studia připravila knihovna pro studenty zvýhodněnou registraci na jeden rok. Zvýhodněnou registraci (10,-Kč) na jeden rok získají ti studenti, kteří se dostaví do knihovny s platným občanským průkazem a školou potvrzeným tiskopisem o studiu 1. ročníku. Tiskopis je možné si vyzvednout u profesorů českého jazyka nebo v knihovně. Akce platí od září do konce listopadu 2021.

4. 10. vyhlásí knihovna dvě nové dětské čtenářské soutěže. Soutěž Lovci perel pro děti 2. – 9. tříd ZŠ bude probíhat v dětském oddělení v hlavní budově knihovny a soutěž Máme rádi knihy pro děti od 8 do 11 let v pobočce Severní Město. Bližší informace budou zveřejněny v půjčovnách a na stránkách knihovny www.kmmb.cz.

4. 10. začíná nový kurz Angličtina pro začátečníky, který knihovna pořádá ve spolupráci s jazykovou školou Hampson LA. Probíhat bude do 30. 5. 2022, každé pondělí od 10:30 do 11:30, kromě svátků a prázdnin, ve společenské místnosti knihovny. Kurz se zaměřuje na dokonalé pochopení základů jazyka a zvládnutí tvoření jednoduchých větných staveb, zvládnutí nezbytné slovní zásoby, porozumění snadnému textu a mluvenému projevu. V případě, že by byla zavedena proticovidová opatření, kurz bude probíhat online prostřednictvím SKYPE. Cena kurzu je 1 600 Kč. Přihlásit se je možné osobně v oddělení pro dospělé čtenáře nebo online na www.kmmb.cz.

5. 10. od 14:30 do 17:30 hodin se mohou milovníci knih těšit na Knižní bazárek. Knihy zde bude možné prodat nebo naopak koupit, vyměnit či pouze „poslat dál“. Přihlášení není potřeba, účast je zdarma. S sebou na bazárek můžete vzít knihy různých žánrů, od beletrie přes naučnou literaturu až po učebnice, co neprodáte, odnesete si zpět domů. K dispozici budou štítky, na které si můžete psát ceny knih.

6. 10. se v pobočce Severní Město uskuteční dvě besedy se spisovatelkou Jitkou Vítovou pro žáky 2. tříd 9. ZŠ.

7. 10. od 17 hodin se ve společenské místnosti knihovny koná Listování. Divákům bude formou scénického čtení představena kniha Soběstačný od Zuzany Dostálové. Listování je divadelní vystoupení, ve kterém je přenášen děj knihy, jazyk autora a atmosféra dané literatury na obecenstvo, které se v čele s mladou generací ve světě oproštěném od kultury a literatury vrací zpět k tomu, co tu bylo první – knize. Účinkují: M. Lánská, J. Ressler (alt. L. Hejlík) a Z. Dostálová. Vstup je zdarma.

20. 10. zve knihovna všechny příznivce deskových her na Deskohraní. Knihovna nabídne výběr svých deskových her, případně poradí s výběrem. Přijít zahrát si může opravdu každý, zábavu si mohou užít všechny věkové kategorie. Pro děti a rodiny, mládež i dospělé budou připraveny deskovky v dětském oddělení knihovny. Začínáme ve 14 hodin, přijít ale můžete během celého odpoledne. Předpokládaný závěr akce je v 17 hodin. Vstup je zdarma.