Čtenář roku 2020

3.3.2020

Při příležitosti Března – měsíce čtenářů vyhlašuje Knihovna města Mladá Boleslav každoročně svého Čtenáře roku. V letošním roce si připomínáme výročí Jana Ámose Komenského, proto jsme vybírali nejlepšího čtenáře – učitele nebo učitelku.

Čtenářkou roku 2020 se stala paní Blanka Bartášková. Působí na 1. ZŠ, kterou navštěvují děti se speciálními vzdělávacími potřebami a kde se učí číst metodou sfumato (splývavé čtení viz http://www.sfumato.cz/ ). Sama je od dětství vášnivou čtenářkou a své nadšení předává dětem. Knihy si vybírá na základě toho, o co se momentálně zajímá a podle momentálního rozpoložení. Mezi její oblíbené autory patří Joy Fieldingová, Ivanka Devátá nebo Iva Hercíková.

Do knihovny chodí paní učitelka nejen sama, ale také, již řadu let, se svými žáky. Děti se svou paní učitelkou dochází do knihovny jednou za měsíc, takže knihovnu díky paní učitelce pravidelně navštěvuje mnoho dětí z 1. ZŠ. Děti chodí do knihovny rády a čtení je moc baví, s oblibou si prohlížejí především encyklopedie a jiné naučné knihy, které se týkají zajímavostí, na něž je během výuky méně času, dále knihy o ručních pracích, podle kterých vyrábějí a následně zdobí svou třídu, mají rády komiksy a knihy o minecraftu.

Paní učitelka říká totéž, co tvrdíme i my knihovníci: není pravda, že děti nechtějí číst, vše záleží na podpoře, zájmu a dobrém příkladu jejich blízkých, její třída je toho důkazem. Děkujeme paní učitelce za její záslužnou práci, přejeme jí mnoho pracovních i osobních úspěchů, mnoho krásných chvil strávených nad knihou a také vnímavé děti – čtenáře.