Detail akce

Pasování prvňáčků na rytíře Řádu čtenářů

Datum 22. 5. 2018

Co to je Pasování prvňáčků?

Zajímavý nápad uspořádat rituál pasování nejmladších školáků na čtenáře byl poprvé realizován v brněnské Mahenově knihovně. “Poprvé do školy – poprvé do knihovny”, tak zněla výzva adresovaná rodičům čerstvých prvňáků v roce 2003/2004. Projekt postupně inspiroval knihovnice a knihovníky dětských oddělení po celé republice.

Naší snahou je otevřít bránu knihovny VŠEM prvňáčkům. Slavnost pasování probíhá v dopoledních hodinách a zveme na něj všechny školy z Mladé Boleslavi.

Jak pasování probíhá?

Před samotným pasováním děti přečtením krátké věty prokáží, že se během prvního roku ve škole naučily číst. Poté může pasování začít. Jedná se o slavnostní akt, kdy představitelé města a knihovnice, coby královna a král, pasují malé prvňáčky “pohádkovým” mečem na rytíře Řádu čtenářů – rytíře krásného slova. Děti dostanou čtenářský průkaz do knihovny, komiks Průvodce po Mladé Boleslavi a placku „Už jsem čtenář“, vydanou speciálně k tomuto účelu.

Akci mohou navštívit i rodiče, babičky, dědečkové…….

22.5. pokračuje letošní pasování v dětském oddělení v hlavní budově knihovny. Kdy a kde bude letos pasován Váš prvňáček najdete zde: