Detail akce

Banát: naši krajané a jejich krajina

Datum 19. 9. 2017
Čas18:00
Cena50 Kč
Banat1

Program komplexně seznamuje s životem a tradicemi našich krajanů v Rumunsku, kteří zde žijí již od první poloviny 19. století a stále si zachovávají svůj jazyk, své zvyky a tradiční způsob života, a to navzdory většinové rumunské populaci, která je obklopuje. Tomáš Černohous v této oblasti natočil několik hodin filmového materiálu a zpracoval je do několika krátkých dokumentárních snímků obsahujících také více než patnáct rozhovorů s místními lidmi, kteří vypravují o radostech a strastech svého života, krásách místní krajiny, obyčejích a zvycích u nás dávno zapomenutých.

Na přednášce uslyšíte vyprávění Tomáše Černohouse, uvidíte spoustu zajímavých fotografií a uvidíte šest základních filmových snímků (s délkou od 5 do 10 minut) s názvy:

  • HISTORIE, aneb jak se ta věc měla
  • SVATÁ HELENA, nejstarší česká vesnice v Banátu
  • GERNÍK, největší česká vesnice v Banátu
  • ROVENSKO, nejmalebnější česká vesnice v Banátu
  • ŘEMESLA, aneb co na to truhlář, kovář, včelař a mlynář (viz ukázka níže)
  • VÝHLEDY, aneb kam kráčí čeští krajané

Tomáš Černohous se narodil v roce 1987, pochází z obce Jamné nad Orlicí, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystudoval obor Mezinárodní vztahy a získal titul PhDr. Cestopisné a vzdělávací přednášky pro veřejnost uskutečňuje od roku 2006. Více na www.svetakraj.cz

Vstupné na přednášku je 50,-Kč, registrovaní čtenáři Knihovny města Mladá Boleslav 30,-Kč.

Videoupoutávka zde